RPH 5 Sains Tahun 4 m/s 26,25,26,27: Organ pernafasan manusia dan Proses Pernafasan manusia
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Sains Tahun 4
Mata Pelajaran: Sains
Kelas: 4 [Nama Kelas]
Masa: 60 Minit
Tema: Sains Hayat
Tajuk: Unit 2: Manusia (Pernafasan Manusia)
Standard Kandungan:
2.1 Pernafasan Manusia
Standard Pembelajaran (SP):
2.1.1 Mengenal pasti organ pernafasan manusia iaitu hidung, trakea dan peparu.
2.1.2 Memerihalkan proses pernafasan dari aspek laluan udara dan pergerakan dada semasa menarik dan menghembus nafas.
Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pemudahcaraan (PdPc), murid dapat:
1. Menamakan dan menunjuk lokasi tiga organ pernafasan manusia dengan betul.
2. Menyatakan laluan udara semasa menarik dan menghembus nafas mengikut urutan yang betul.
3. Menerangkan keadaan dada (naik/turun) semasa proses pernafasan berlaku.
Kriteria Kejayaan
Murid boleh melabel gambar rajah organ pernafasan pada lembaran kerja.
Murid boleh menyusun kad imbas laluan udara mengikut urutan yang betul di dalam kumpulan.
Bahan Bantu Mengajar (BBM)
Video pendek (Situasi orang bersenam/berenang).
Slaid PowerPoint (Gambar rajah organ & animasi laluan udara).
Kad Manila/Kad Perkataan (Untuk kerja kumpulan).
Lembaran kerja murid.
Buku Teks Sains Tahun 4 (m/s 24-27).
Langkah Pengajaran
1. Set Induksi (5 Minit) - Tayangan Video
Guru menayangkan video pendek memaparkan atlet berlari atau seseorang meniup belon.
Soalan Guru: "Apa yang berlaku kepada dada atlet itu selepas tamat larian?" atau "Mengapa dada kita bergerak bila kita bernafas?"
Guru mengaitkan video dengan tajuk pelajaran: Organ dan Proses Pernafasan.
2. Langkah 1: Mengenal Pasti Organ (10 Minit) - PowerPoint (SP 2.1.1)
Guru memaparkan slaid gambar rajah sistem pernafasan manusia.
Berdasarkan Buku Teks m/s 24-25, guru menerangkan fungsi ringkas dan kedudukan tiga organ utama:
1. Hidung
2. Trakea
3. Peparu
Aktiviti Kinestetik: Guru menyebut nama organ, dan murid perlu memegang bahagian badan masing-masing (Hidung -> Leher/Trakea -> Dada/Peparu).
3. Langkah 2: Proses Pernafasan (15 Minit) - Penerangan & Simulasi (SP 2.1.2)
Guru menggunakan slaid animasi untuk menunjukkan perbezaan menarik dan menghembus nafas (Rujukan Buku Teks m/s 26-27).
Guru menulis formula laluan udara di papan putih atau slaid:
a) Menarik Nafas (Inhalasi):
\{Hidung} \rightarrow \{Trakea} \rightarrow \{Peparu}
b) Menghembus Nafas (Ekshalasi):
\{Peparu} \rightarrow \{Trakea} \rightarrow \{Hidung}
Eksperimen Badan Sendiri:
Murid meletakkan tangan di atas dada.
Tarik nafas → Guru tanya: "Dada naik atau turun?" (Jawapan: Naik/Mengembang).
Hembus nafas → Guru tanya: "Dada naik atau turun?" (Jawapan: Turun/Mengempis).
4. Langkah 3: Kerja Kumpulan (20 Minit) - Aktiviti "Susun Laluan"
Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.
Setiap kumpulan diberikan set kad perkataan ("Hidung", "Trakea", "Peparu") dan kad anak panah.
Tugasan:
Pusingan 1: Susun laluan udara semasa Menarik Nafas.
Pusingan 2: Susun laluan udara semasa Menghembus Nafas.
Guru menyemak hasil susunan setiap kumpulan. Kumpulan yang terpantas dan betul diberikan ganjaran (tepukan/stiker).
5. Langkah 4: Pentaksiran (5 Minit) - Lembaran Kerja
Murid melengkapkan lembaran kerja individu.
Isi kandungan lembaran kerja:
1. Melabel organ pernafasan.
2. Mengisi tempat kosong bagi pergerakan dada (Naik/Turun).
3. Melengkapkan peta alir laluan udara.
6. Penutup (5 Minit)
Guru bersoal jawab secara rawak untuk menguji ingatan murid.
Nilai Murni: Guru menekankan kepentingan menjaga peparu (contoh: jauhi asap rokok) dan bersyukur dengan kurniaan tubuh badan yang sihat.
Refleksi Guru:
___ / ___ murid dapat menguasai SP 2.1.1 dan 2.1.2.
Murid yang belum menguasai akan diberikan bimbingan personal semasa waktu senggang.
Kekuatan/Kelemahan PdPc hari ini: _____________________________________________
Comments
Post a Comment